FK Benešov

FKB
FOTBALOVÝ KLUB BENEŠOV
* FOTBAL KTERÝ BAVÍ * 

Příští zápas

SK Vysoké Mýto vs FK Benešov

Datum a čas konání: 18.5.2024 17:00

Tabulka

1. TJ Jiskra Ústí nad.. 25 58:17 64
2. SK Benátky nad Jizerou 25 45:22 58
3. TJ Velké Hamry 25 55:31 55
4. SK Vysoké Mýto 25 38:31 44
5. FK Turnov 25 48:29 43
6. MFK Chrudim B 25 47:39 41
7. FK Benešov 25 46:41 37
8. FC Slavia Hradec.. 25 38:44 33
9. MFK Trutnov 25 40:40 32
10. SK Kosmonosy 25 36:47 29
11. FK Dobrovice 25 25:38 28
12. FC Hlinsko 25 30:40 26
13. RMSK Cidlina Nový.. 25 32:50 25
14. TJ Spoje Praha 25 30:42 24
15. FK Čáslav 25 29:45 21
16. FK LETOHRAD 25 16:57 9

Kompletní tabulka

Historie

Historie fotbalu v Benešově

Kořeny benešovského fotbalu sahají do roku 1913, kdy v měsíci červnu došlo k zaregistrování benešovského fotbalového klubu pod názvem AFK Benešov. Názvy klubu se v historii měnily na Benešovský SK, Sokol, Slavoj, TJ Lokomotiva, TJ ČSAD, FK Švarc, FK Benešov a SK Benešov.
Fotbal do města přinesli již v roce 1897 dva studenti místního gymnázia: Václav Lüftner a František Košárek. Ač byl tento sport profesory a některými rodiči mládeži zakázaný, získal si brzy zejména mezi mládeži na velké popularitě a fotbal se hrál na kdejakém plácku. Mezi první hráče, kteří v Benešově začali provozovat „hru nohama“, jak se tenkrát kopané taky říkalo, patří Schönbaum, Kobr, Fulín, Hřebíček, Frišman, Trmal, Žížala, Košerák, Kracík, Kohout, Pokorný, Brumel, Blažek, Baumgart, Čelikovský, Seichert, Výborný, Vystyd, Just, R. Veselý, Tichý, Demartini, Mössmer.
První členové výboru a zakladatelé klubu AFK byli pánové: Seidler – předseda, Vilím – jednatel, Vítek – pokladník a další členové Nigrín, Zedník, Ambrož, Blažek, Gustav Sýkora, Vladimír Sýkora, Oskar Fišer, Artur Kaufman. Fotbalistou chtěl hrát každý kluk, ale AFK si vybíral pouze ty nejlepší a proto byly zakládány další fotbalové spolky jako např. Meteor Benešov, ČOB (Česká obchodní beseda), DTJ (Dělnická tělocvičná jednota), Studentský SK, Konopišťský SK, Rudá hvězda a další. Prioritu však mezi nimi měl AFK. Ten až do roku 1929 hrál pouze přátelské zápasy a turnaje. Za soupeři jezdil do Tábora, Prahy, Senohrab. Do Benešova často jezdila pražská mužstva. Největší problém byl s hřišti. Ta byla většinou zbudována na pronajatých pozemcích a proto se často stěhovala. Až teprve v roce 1922 vymohli zástupci AFK na městské radě, aby vykoupila od církve pozemky poblíž parku Konopiště a na nich pak mohli vybudovat své nové fotbalové hřiště se vším vybavením, tedy včetně kabin. Budovalo se svépomocí a lásku ke kopané dokazuje i to, že příznivci klubu se stavbou hřiště zadlužili u Okresní hospodářské záložny částkou 60 000Kč. Na místě kde bylo hřiště budováno hraje Benešov své zápasy dodnes.
K prvnímu mistrovskému zápasu nastoupil AFK 6. dubna 1930. Bylo to na hřišti Walteru Jinonice a AFK zvítězil 3 : 1. V důsledku ekonomických problémů AFK na podzim 1930 zaniknul a byl založen nový klub s názvem Benešovský SK, který zároveň přebral všechny závazky po AFK a stal se tak jeho platným nástupcem. Pod názvem Benešovský SK zaznamenal klub největší úspěch v roce 1947, kdy postoupil do divize, tenkrát druhé nejvyšší soutěže v Čechách. Bohužel tam vydržel pouze rok a v důsledku reorganizace soutěží hrál v dalším ročníku „pouze“ I. B třídu. Po společenských přeměnách v roce 1948 vstoupil, tak jako většina sportovních spolků, pod Sokola a od roku 1949 nesl název Sokol Benešov. V tomto období se klubu příliš nedařilo, což mělo za následek sestup do II.třídy Středočeské župy. Další změna názvu, tentokrát na Slavoj Benešov přišla v roce  1953. V témže roce se podařilo vybojovat postup zpět do I.B třídy. Tu hrál pět let a v roce 1958 postoupil do I.A třídy Středočeské župy. V roce 1960 zaznamenaly dějiny klubu další změnu názvu a to na TJ Lokomotivu Benešov. Hráči od této chvíle jezdili za svými soupeři vlakem. 
Velký zlom v dějinách benešovského fotbalu nastal v polovině roku 1972 kdy oddíl, stejně ostatní sportovní spolky v Benešově, převzal pod záštitu dopravní podnik ČSAD Benešov. Gigant který dlouhá léta benešovskému fotbalu chyběl. Oddíl se nejen přejmenoval na TJ ČSAD Benešov, ale změny nastaly i personální. Jako hrající trenér přišel z pražské Dukly Josef Vacenovský a přivedl sebou bývalé reprezentanty Brumovského, Čadka a Jelínka. Výsledek se dostavil ihned na konci soutěže v roce 1973 v podobě postupu do krajského přeboru. Nebyl to však jediný úspěch pod hlavičkou ČSAD. Další postup, tentokrát do divize, slavili hráči a fanoušci v roce 1976 a hned na konci následujícího ročníku 1977 to byl dokonce postup do I.české národní ligy. Tu hráli benešovští fotbalisté do roku 1981, kdy pak v důsledku reorganizace soutěží byli přeřazeni do nově vznikající II. NFL. Po dvou letech následoval sestup do divize, ale v roce 1985 návrat zpět do II. NFL. Jedním z hráčů tehdy v našem mužstvu byl i pozdější trenér Slavie Praha, Sparty Praha , Plzně, V. Žižkov, Jablonce, Hradce Králové, Dynama Moskva, reprezentace do 19 let a nyní sportovní ředitel Sparty Praha Ing. Jaroslav Hřebík. V Benešově taky zahájil v roce 1984 svou trenérskou kariéru.
Revoluční změny v naší společnosti v roce 1989 zasáhly rovněž do sportu. Do benešovského fotbalu vstoupil v roce 1990 mocný sponzor a fotbalový nadšenec pan Miroslav Švarc. Klub se přejmenoval na FK Švarc Benešov a brzy dosáhnul největších úspěchů ve své historii. Po  roce tým pana Švarce vybojoval postup do I. NFL. V té vydržel dva roky, během nichž se v týmu vystřídala řada hráčů zvučných jmen. K nejznámějším patřili: Tibor Mičinec, Karel Jarolím, Ivo Knoflíček, Julius Bielik, bratři Váňové, Jiří Studeník, Luboš Zákostelský a Luboš Kozel. S takovým kádrem Benešov doslova válcoval soupeře a na konci soutěžního ročníku 1993 -94 vybojoval pro benešovské fanoušky historický postup do I. ligy. V té vydržel pouze rok a se třemi vítězstvími a třemi remizami obsadil beznadějné poslední místo. Bohužel se v té době už začalo ukazovat, že jeden sponzor na tak vysokou soutěž je málo a když se k tomu přidaly další neblahé skutečnosti (na hlavního sponzora uvalena vazba, odchod dalšího velkého potenciálního sponzora do jiného, pražského, klubu), muselo následovat to, co přišlo – sestup. Bohužel ten se nezastavil ani ve II. lize. Následoval odchod hráčů jinam a vše nakonec vyvrcholilo v roce 1997 kdy Benešov po sestupu ze II. NFL se do dalších soutěží nepřihlásil. Fungovala pouze mládežnická kopaná pod názvem FK Benešov. Mládežnická kopaná měla však v Benešově vysokou úroveň. Starší dorostenci se na konci soutěžního ročníku 1998 -99 stali vítězi České dorostenecké ligy a v následujícím ročníku se tak v Benešově hrála nejvyšší dorostenecká soutěž.
V roce 1999 přišlo do Benešova mužstvo mužů z nedalekých Pyšel, jehož sponzorem byl majitel stavební firmy Ing. Jan Sládek, který už v té době podporoval benešovskou fotbalovou mládež. Klub se přejmenoval na SK Benešov a po jednom roce v krajské soutěži postoupil do divize. Z té sestoupil do krajského přeboru na konci soutěžního ročníku 2006 – 2007. Ihned po roce se však vrátil do divize, později pak do ČFL.
Slavní hráči, kteří v minulosti oblékali benešovský dres: Antonín Vlk v letech 1915 – 1920 hrál za Slavii, Bára ve 20.letech min. stolení hrával za Slavii, Václav Bouška přišel 1944 ze Slavie a hrál v Benešově do roku 1947, Zdeněk Klimeš poté hrál za Slavii Praha a Zbrojovku Brno. Na začátku 70.let min. století válela v Benešově čtveřice hráčů z Dukly Praha a bývalých reprezentantů Josef Vacenovský, Jan Brumovský, Josef Jelínek a Jiří Čadek. V letech 1974 – 79 nastupoval za Benešov bývalý reprezentant a hráč Sparty Praha Jan Tenner. Václav Petrouš přišel z Bohemians Praha a hrál v Benešově až skoro do svých 40 let. Přes Slavii a Plzeň přišel brankář Jaromír Šticha. Petr Čermák – dříve České Budějovice, Olomouc a  Slavia Praha. Luboše Kozla koupila Slavie Praha v roce 1994 a v současné době je úspěšným ligovým trenérem. Luboš Zákostelský odešel z Benešova do Slavie a pak hrál ligu ještě v Liberci. Po skončení hráčské kariéry působí jako trenér ve vyšších soutěžích. O jménu Jaroslava Hřebíka je toho již nasáno více  výše. Nejvíce zvučných jmen prošlo klubem za éry pana Švarce. Tehdy  benešovský dres oblékali např. hráči: Karel Jarolím, Tibor Mičinec, Julius Bielik, Martin Váňa, Luděk Klusáček, Slavomír Hodúl, Jiří Studeník, Bohuš Víger, Aleš Hynek, Miroslav Držmíšek.
Mezi benešovské odchovance kteří to nejdál dotáhli patří: Josef Bartoš, který hrál pod trenérem Pospíchalem za Bohemians Praha a uvedl se tím, že v r. 1977 vstřelil v ligovém zápase 3 góly do sítě Sparty. Milan Boháč hrál ligu za Švarc Benešov. Josef  Laštovka hrál dlouho ligu v Jablonci a pak v Českých Budějovicích. Martin Horváth hrál krátce I.ligu za Příbram. Za Příbram nastoupil také v jednom ligovém zápase náš odchovanec Tomáš Doležal. Míla Strnad si zkusil ligu za Baník Ostrava.
Ke 100. výročí, které klub oslavil v roce 2013, byla vydána kniha s názvem 100 let kopané v Benešově. Poutavě popisuje celou dlouhou historie benešovského fotbalu. V publikaci je okolo 150 fotografií jak historických tak současných.

Město Benešov Středočeský kraj FAČR Městská sportovní zařízení Benešov Národní sportovní agentura

Počet návštěv: 185087
Posledních 30 dnů: 1547 | Posledních 7 dnů: 360 | Poslední den: 43

© 2024 FK Benešov | Všechna práva vyhrazena | info@skbenesov.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne